sobota 16 stycznia 2021

Mascelego, Walerii, Włodzimierza

reklama

Turkowianin przed mistrzami

Turkowianin przed mistrzami
 

Świadkami muzycznej wirtuozerii na światowym poziomie byli turkowianie, którzy w sobotę, 1 września, zgromadzili się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Koncert Łukasza Kuropaczewskiego z towarzyszeniem kwartetu Royal String Quartet nie zawiódł oczekiwań najbardziej nawet wymagających odbiorców. Swoje „5 minut” przed występem gwiazd miał 13-letni turkowianin Michał Koszykowski.

Michał to też gwiazda gitary, choć na razie na mniejszą skalę. Naukę rozpoczął w wieku 8 lat, zarażając się muzyczną pasją od taty. Od czterech lat jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej w Turku. Jego nauczycielem jest Andrzej Majewski, a największym dotychczasowym osiągnięciem jest zajęcie 3. miejsca na 18. Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku w 2011 roku oraz 3. lokaty w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Gitara Viva” w Kielcach. Wcześniej zdobywał wyróżnienia na wielu konkursach i przeglądach regionalnych. Miał zaszczyt grać przed takimi wirtuozami gitary klasycznej jak Marcin Dylla czy Robert Horna, teraz pochwalić się może także supportowaniem Łukasza Kuropaczewskiego. Podczas sobotniego koncertu Michał zagrał 3 kompozycje.

reklama

Po występie Michała czas nadszedł na wspólny koncert mistrza gitary Łukasza Kuropaczewskiego i cenionego na całym świecie polskiego kwartetu smyczkowego - Royal String Quartet. Muzycy, którzy w dorobku mają występy dla publiczności całego globu, koncerty m.in. dla brytyjskiej królowej, nagrania dla najważniejszych wytwórni płytowych, sprawili zebranym w Turku słuchaczom prawdziwą muzyczną ucztę. Połączenie wirtuozerii, doświadczenia i radości z grania zaowocowało koncertem, który jeszcze długo będzie pamiętany przez zebranych tego dnia w turkowskiej świątyni.

Występ był jedną z imprez towarzyszących festiwalowi Polska Akademia Gitary. To od kilku lat największe muzyczne wydarzenie w Wielkopolsce. Tym razem gitarowe koncerty, warsztaty, happeningi, pokazy filmowe i taneczne oraz muzyczne pikniki odbyły się w prawie 30 miastach. Wzięli w niech udział wirtuozi tego instrumentu z całego świata. Festiwal odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a Turek znalazł się na jego trasie już po raz 4.

Ł. Maciejewski
Foto: M. Derucki

Podobne artykuły

Osobliwe rozpoczęcie Akademii Letnich Spotkań...

Osobliwe rozpoczęcie Akademii Letnich Spotkań...

27-07-2019
Przystań dla dzieci, mieszkańców i turystów....

Przystań dla dzieci, mieszkańców i turystów....

26-07-2019
Niebieski Happening czyli Światowy Dzień...

Niebieski Happening czyli Światowy Dzień Świadomości...

02-04-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama