poniedziałek 20 maja 2024

Bazylego, Bernardyna, Krystyny

reklama

Czas na książkę: Thich Nhat Hanh - "Jesteś tutaj - odkryj magię chwili obecnej".

Postaraj się żyć w sposób, który umożliwia przeżywanie większej radości i szczęścia. / Monika Choinka

Czas na książkę: Thich Nhat Hanh -
Jesteś tutaj - odkryj magię chwili obecnej / fot. Monika Choinka 

Czas...Dla wielu z Nas pojęcie bardzo subiektywne. Czas wolny jeszcze bardziej skomplikowana sprawa. Przez tysiące lat nie mieliśmy zegarków, produkowaliśmy tyle, ile było nam potrzeba, kiedy było trzeba. Dzisiaj wszystkie nasze działania są zaplanowane w czasie, nasze terminarze pękają w szwach od zadań zawodowych i prywatnych planów. Dawno temu każde miasto miało jeden zegar na wieży ratusza lub kościoła i to wystarczało. Dziś każdy z nas ma kilkanaście zegarków obok siebie...w telefonie, w komputerze, w dekoderach, urządzeniach kuchennych, stacjach meteo ...Czasem jest tak, że wieszamy w domu po kilka ściennych zegarów, często traktując je jako element ozdobny w naszych wnętrzach. Budziki w telefonach zastąpiły te, które kiedyś były ustawiane przed snem obok łóżka. Czas zdominował nas tak mocno, że każde spóźnienie powoduje stres. Wiele rzeczy w naszym życiu robimy na czas, pod presją terminów i zadań. A przecież każdy dwudziestoczterogodzinny dzień powinien być dla Nas ogromnym Darem.

Często, zadaję sobie pytanie : „Czy najwspanialszy moment mojego życia jest już za mną?”

Macie czasem tak? Większość z Was pewnie odpowie, że to się jeszcze nie wydarzyło, ale może się zdarzyć w każdej chwili. Bez względu na to, ile mamy lat, lubimy myśleć, że najwspanialszy moment naszego życia jeszcze nie nadszedł. Obawiamy się, że może już na to za późno, jednak wciąż mamy nadzieję. Ale prawda jest taka, że jeśli nadal będziemy żyć w roztargnieniu, bez czujności – ten moment nigdy się nie wydarzy.

reklama

Perfect Days” w reżyserii Wima Wendersa to jeden z najlepszych filmów, jaki można obejrzeć aktualnie w kinach. Film w niezwykły sposób pokazuje, jak można zamienić codzienny rytuał w magię. Ta książka, to dla mnie osobiście taki literacki zamiennik tej pięknej praktyki uważności, która nie jest ucieczką ani sposobem na unikanie czegoś. Oznacza bycie tutaj, w teraźniejszości, w pełni żywym we wszystkim co robimy. Autor Thich Nhat Hanh jest po Dalajlamie, najbardziej znanym nauczycielem buddyjskim na zachodzie. Jego książki przynoszą ogromny pożytek wielu milionom ludzi na całym świecie.

Książka „Jesteś tutaj” jest jak prowadzona medytacja. Czytając ją, warto utrzymać otwarty, rozluźniony umysł. Autor z każdą kolejną stroną przekonuje nas, że wszystkiego czego potrzebujemy powinniśmy szukać w chwili obecnej. Mając tego świadomość, możemy doświadczać nieograniczonego bogactwa swojego życia w każdym wdechu i wydechu.

Kiedy trzymamy w dłoni filiżankę herbaty, bądźmy z tym na sto procent, kiedy rozmawiamy z przyjacielem próbujmy słuchać, otwierając się na przekaz, wypowiadane słowa, kiedy jesteśmy w lesie, bądźmy w nim naprawdę czując zapach i słysząc odgłosy śpiewających ptaków.

Niemal każdego dnia na coś czekamy. Na koniec tygodnia, wakacje, a może długi weekend majowy… A czy nie fajnie byłoby skoncentrować swoją pełną uwagę na tu i teraz, na świadomym doświadczaniu obecnej chwili? Hanh uczy nas, jak wrócić do tego jedynego momentu w naszym życiu, tej jedynej rzeczywistości, w której autentycznie istniejemy.

reklama

Gdy pisze ten felieton, właśnie zaczęła się majówka i każdy może wyzwolić się z niewoli czasu, pędu, który jest jak szaleństwo. Życie podobnie jak czas upływa nam bardzo szybko, niezależnie czy przemierzamy te ziemską drogę pędząc, czy uważnym spacerkiem, powoli, delektując się każdą godziną. Ono minie...

Czasem warto się zatrzymać, znaleźć się w miejscu, w którym łatwiej odnaleźć sens. Ta wiosenna pogoda sprzyja temu. Piękne błękitne niebo, ciepło i słońce,obłędna zieleń. Nawet lody smakują inaczej. Wspierajmy siebie samych, otulajmy słoneczkiem, pełni zachwytu i uważności nad tym co proste i nieskomplikowane.

Monika Choinka

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
Czas na książkę: Thich Nhat Hanh - Jesteś tutaj - odkryj magię chwili obecnej. - Jesteś tutaj - odkryj magię chwili obecnej / fot. Monika Choinka
Podobne artykuły
Gotowanie, smakowanie i ogrodowe zakupy!...

Gotowanie, smakowanie i ogrodowe zakupy! Majówka w Kaczkach już w...

13 maj.
Wiwat Trzeci Maj, wiwat Konstytucja!...

Wiwat Trzeci Maj, wiwat Konstytucja! Miejsko-Powiatowe uroczystości...

3 maj.
Dopisała pogoda, dopisała frekwencja. Dzieci,...

Dopisała pogoda, dopisała frekwencja. Dzieci, młodzież i rodzice na...

1 maj.
Majowe Święta w Przedszkolu  Krasnala Hałabały

Majowe Święta w Przedszkolu Krasnala Hałabały

30 kw.
Majówka po turkowsku. Przed nami wyjątkowy...

Majówka po turkowsku. Przed nami wyjątkowy weekend w środku tygodnia!

29 kw.
Dzień Camemberta z Mleczarnią Turek

Dzień Camemberta z Mleczarnią Turek

26 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama