piątek 26 kwietnia 2024

Marii, Marzeny, Ryszarda

reklama

Rok 2009 - POdsumowanie / Dariusz Młynarczyk

Rok 2009 - POdsumowanie / Dariusz Młynarczyk
 

Koniec roku sprzyja tradycyjnym podsumowaniom, także tym z dziedziny polityki. Otrzymywałem wiele sygnałów, by taki skrótowy przegląd wybranych inicjatyw, a przede wszystkim sukcesów, które były owocem pracy posłów i rządu, zaprezentować publicznie. Wydawało się, że wobec rozpowszechnianej natarczywie opinii, że Platforma PiaR-em stoi, taki przegląd jest zbędny. A jednak nie taki dobry ten PR jak go malują, jeśli do opinii publicznej nie przebijają się liczne sukcesy rządu PO/PSL.

Złośliwcy z kręgu PiS/TS brak takiego podsumowania interpretowali jako brak sukcesów w pracy poselskiej. Niektórzy nadal nie potrafią zrozumieć, że obowiązkiem posła jest praca w sejmie, a nie w telewizji. Polska będzie się rozwijała, jeśli każdy będzie robił to, do czego został powołany/wybrany. Niech poseł pracuje w sejmie, minister w rządzie, radny w swojej radzie, a burmistrz czy starosta w swoim urzędzie. Nikt z nikogo odpowiedzialności nie zdejmie. Dziecinnie wyglądają pokrzykiwania gdzie za brak sukcesów na niwie samorządowej próbuje obarczać się pojedynczego posła. Trzeba głęboko tkwić w mentalności PRL-u lub w wizji IV RP, by oczekiwać, że poseł jest od wyręczania nieudolnych burmistrzów czy starostów. Oczywiście poseł może pomóc, zgodnie współpracować, umożliwić kontakty, ale era niechlubnego „załatwiania” przechodzi do historii. I trzeba się z tym pogodzić i zabrać do roboty – tylko tyle, ale dla niektórych aż tyle.

reklama

Poniżej przegląd wybranych sukcesów, które dzięki współpracy posłów oraz rządu Platformy Obywatelskiej i PSL stały się udziałem wszystkich Polaków w roku 2009.

Obroniliśmy Polskę przed kryzysem
Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który w 2009 r. odnotuje wzrost gospodarczy. Zwiększenie gwarancji depozytów bankowych, ulgi inwestycyjne, stworzenie mechanizmów wsparcia instytucji finansowych, uelastycznienie prawa pracy, przyspieszenie wydatkowania środków unijnych - to tylko wybrane inicjatywy koalicji, które pozwoliły Polsce pozostać na ścieżce wzrostu gospodarczego. Czy ktokolwiek jeszcze niedawno powiedziałby, że bezrobocie w Polsce będzie niższe niż w Stanach Zjednoczonych, a czołowe gazety za oceanem będą stawiały amerykańskiej administracji za przykład strategię gospodarczą na czas kryzysu realizowaną przez polski rząd?

Jerzy Buzek Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego
Na ten moment Polska czekała 20 lat. Wybór profesora Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego stał się historycznym sukcesem Polski, polskiego rządu i Premiera Donalda Tuska. Potwierdzona została silna pozycja Rzeczypospolitej w Unii Europejskiej. To również koronny dowód na skuteczność obecnej polityki zagranicznej, która ponownie została oparta na współpracy i zaufaniu do europejskich partnerów. Zimna wojna na arenie dyplomatycznej, jaką prowadził PiS, ostatecznie odeszła w zapomnienie.

Skutecznie wydajemy środki unijne
Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej Polska jest krajem, który najskuteczniej pozyskuje środki z funduszy pomocowych. W tej dziedzinie wyprzedziliśmy m.in. takich "weteranów" w walce o unijne euro, jak Hiszpania, czy Niemcy. Tylko w samym 2009 r. wydaliśmy w naszym kraju ponad 22 miliardy złotych. To aż o 6 miliardów więcej niż planowaliśmy na początku roku. Profesjonalna koordynacja, dobre planowanie i ciężka praca przynosi znakomite rezultaty.

reklama

Polskie drogi – a jednak można!
Autostrady i drogi szybkiego - udało się wreszcie przełamać wieloletnią indolencję w tej sprawie. Od listopada 2007 r. zawarto umowy na budowę ponad 1200 kilometrów (!!!) autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic, a niemal 800 kilometrów jest już w budowie. Dla porównania - rząd PiS w porównywalnym czasie - zakontraktował jedynie około 400 kilometrów dróg.

Schetynówki czyli Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011
To pierwszy tego typu rządowy program pomocy samorządom terytorialnym, ukierunkowany na przebudowę sieci dróg lokalnych – gminnych i powiatowych. Efektem jego realizacji jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwiększenie dostępności terenów wiejskich, a przez to podniesienie ich atrakcyjności gospodarczej. W roku 2009 roku wykonano już blisko 1200 projektów, modernizując ponad 2 tysiące kilometrów dróg lokalnych.

W Turku z tego programu zbudowano rondo na ul. Kolska Szosa. W Dobrej przebudowano część ul. Kilińskiego. Przebudowano również drogę powiatową Smulsko-Wygoda na dugości prawie 4 km.

Moje Boisko - Orlik 2012
Program Moje Boisko – Orlik 2012 to budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym w każdej gminie na terenie całego kraju. Celem Programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej. W edycji roku 2008 na 566 wybudowanych kompleksów 186 powstało w gminach wiejskich.

W edycji 2009 z 732 Orlików aż 352 powstanie w gminach wiejskich. W naszym powiecie powstało już 5 Orlików: we Władysławowie, Malanowie, Przykonie, Brudzewie oraz Tuliszkowie. Na ukończeniu są jeszcze dwa Orliki w Turku: przy Gimnazjum nr 1 oraz przy Szkole Podstawowej nr 5.

Podwyżki dla nauczycieli
Gdy Donald Tusk w 2007 roku zapowiadał, że "dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci" wiele osób sceptycznie podchodziło do tych zapowiedzi. Od momentu przejęcia odpowiedzialności za państwo Platforma Obywatelska konsekwentnie realizuje program zwiększania wynagrodzeń dla nauczycieli. Po podwyżkach z ubiegłego roku, w 2009 r. ich płace rosły dwukrotnie - w styczniu i we wrześniu - za każdym razem o 5%. Rząd już zapowiedział, że pomimo trudności budżetowych płace w oświacie wzrosną również w 2010 – od września o 7%.

Od 2009 PIT-y możemy wysyłać przez Internet
Niemożliwe stało się możliwe. Elektroniczna administracja - coś co w wielu krajach świata jest standardem - pod rządami obecnej koalicji staje się faktem także w Polsce. Na dobry początek wprowadzona została możliwość składania PIT-ów przez internet.

Kompromis z Eureko – zaoszczędziliśmy miliardy
Po 8 latach sporów Minister Skarbu Państwa doprowadził do zawarcia ugody z Eureko. Konflikt o kontrolę nad PZU mógł nas kosztować ponad 30 miliardów złotych. Jeszcze 2 lata temu istniała poważna groźba, że nieudolne rozmowy prowadzone rządy PiS, a wcześniej SLD sprowadzą na Polskę konieczność wypłaty horrendalnego odszkodowania. Dzięki sprawnym negocjacjom i umiejętnemu wykorzystaniu sprzyjających warunków udało się zażegnać niebezpieczeństwo.

Swoboda działalności gospodarczej - impulsem do rozwoju
Dzięki nowym przepisom maksymalny okres kontroli w przedsiębiorstwie wynosi teraz tylko 30 dni, a równocześnie może odbywać się tylko jedna kontrola.

Dodatkowo wprowadzone zostało "domniemanie uczciwości" podatnika - wszelkie kary nałożone na przedsiębiorstwo trzeba płacić dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji lub po prawomocnym wyroku sądu. Funkcjonująca wcześniej konieczność niemal natychmiastowego regulowania kar administracyjnych doprowadziła w przeszłości do upadku wielu firm – patrz Optimus, JTT.

Dopłaty bezpośrednie
Udało się maksymalnie przyśpieszyć wypłaty płatności bezpośrednich. Na przykład w pierwszym miesiącu realizacji płatności w grudniu 2008 r. przekazano rolnikom kwotę 4,262 mln zł z tytułu płatności obszarowych, tj. o ponad 2 mld zł więcej niż w grudniu 2007 r.
W biurze poselskim z pomocy przy wypełnianiu wniosków skorzystało w tym roku stu kilkudziesięciu rolników.

Uruchomiliśmy Fundusz Sołecki
Sołectwa po raz pierwszy uzyskają do własnej dyspozycji środki na finansowanie działań poprawiających warunki życia na wsi, a gminy refundację z budżetu państwa części kosztów tych działań. Blisko 48% gmin podjęło uchwalę o uruchomieniu Funduszu Sołeckiego począwszy od roku 2010. W naszym powiecie fundusz uchwaliła gmina Malanów.

Wspieramy ubezpieczenia upraw rolnych
Dzięki nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, tylko w pierwszym półroczu 2009 roku rolnicy wykupili 91 tysięcy polis z dopłatą państwa. Łączna kwota ubezpieczeń przekroczyła 3 miliardy 450 milionów złotych. Ochroną objętych jest już blisko połowa gruntów uprawnych, czyli 4,2 miliona hektarów.

Dariusz Młynarczyk
* w artykule wykorzystano materiały KPPO

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Podobne artykuły
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku...

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Turku przekracza granice...

z dzisiaj
Podziękowania i podsumowania podczas ostatniej...

Podziękowania i podsumowania podczas ostatniej sesji Rady Gminy...

z dzisiaj
Zawodnicy UKS Judo Tuliszków aktywni w każdy...

Zawodnicy UKS Judo Tuliszków aktywni w każdy weekend

z dzisiaj
Grafik płakał jak projektował, czyli...

Grafik płakał jak projektował, czyli wspólne święta majowe w Turku

z wczoraj
Andrzej Jarek: Czy można oszukać Turkowski lud?

Andrzej Jarek: Czy można oszukać Turkowski lud?

z wczoraj
XXV Puchar Wielkopolski Okręgowego Związku...

XXV Puchar Wielkopolski Okręgowego Związku Karate w Turku

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama