sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

To nie jest miasto dla młodych ludzi/Marcin Derucki

To nie jest miasto dla młodych ludzi/Marcin Derucki
 

Po ostatniej publikacji Dominika Szczapa, na forum portalu Turek.net.pl rozpętała się dyskusja o tym, czy na turkowskiej scenie politycznej jest miejsce dla ludzi młodych. Z ogólnym przekazem tego felietonu się zgadzam. Zadziwia mnie jednak fakt, że jego autor w aż tak spokojny sposób pisze o braku zainteresowania polityką przez „młodszą część miasta”.

Znajdujemy się obecnie w przełomowym dla naszego miasta czasie. Ludzie młodzi (pisząc „młodzi”, mam bardziej na myśli osoby z przedziału wiekowego 20-45 lat), mają ostatnią szansę, aby zacząć interesować się otaczającą ich rzeczywistością. Wkrótce może się okazać, że za kilka lat w naszych turkowskich realiach nie będzie już dla nich miejsca, a miasto umrze śmiercią naturalną.

reklama

Dla polityków młodzi stanowią potencjalną konkurencję. Czasem odnoszę wrażenie, że wszelki przejaw aktywności społecznej jest odbierany jako próba przejęcia władzy. A nuż ten, któremu uda się „fajna” inicjatywa, zechce zostać radnym?

Polityczni wyjadacze zawsze będą krzywo patrzeć na kolejne pokolenia „gołowąsów”, którzy nic w życiu nie osiągnęli. Do tego przypną im jeszcze łatkę wiecznie pijanych, bezproduktywnych hedonistów albo bezideowych karierowiczów. Zupełnie tak, jakby wśród "starszych" nie było czarnych owiec.

Na każdym kroku słyszy się, że polityka to bagno. Jednak kreowanie takiego wizerunku jest często samym politykom na rękę. Im bardziej wydaje się być ona „nieczysta”, tym bardziej odstrasza osoby aktywne, kreatywne i wykształcone. A każdego, który myśli o tym, aby odmienić obecny stan rzeczy i przedstawi publicznie swój pomysł lub zdanie na dany temat, należy jak najszybciej spacyfikować.

Czy w takim razie ma dojść do rewolucji? Uważam, że żaden gwałtowny przewrót nie jest potrzebny. Nie wyobrażam sobie stanu, kiedy to młodzi sami przejmują stery szeroko pojętej władzy i zaczynają wprowadzać swoje idee w życie. Świeże spojrzenie na obecne problemy powinno zawsze iść w parze z wieloletnim doświadczeniem. I tak jak wspomniał w swoim tekście Dominik Szczap, od starszych samorządowców-polityków można się wiele nauczyć.

reklama

Niestety, doprowadzono do tego, że na starszych, doświadczonych ludzi, młodzi patrzą nie jak na mentorów, lecz jak na wrednych zgredów blokujących tak bardzo pożądane miejsca pracy.

Turek nie jest obecnie miastem sprzyjającym młodym ludziom. Ten stan rzeczy należy zmienić. Wasz głos, młodzi turkowianie, jest ważny. Musi to jednak być głos zdecydowany i jednolity. W końcu to Wy wiecie najlepiej, czego Wam potrzeba do godnego życia w Turku.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Jak naprawdę było z...

Listy do redakcji: Jak naprawdę było z...

21 lt.
Listy do redakcji: Oświadczenie burmistrza w...

Listy do redakcji: Oświadczenie burmistrza w sprawie...

12-02-2021
Oświadczenie wicedyrektorów ZSR CKP w Kaczkach...

Oświadczenie wicedyrektorów ZSR CKP w Kaczkach...

09-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama