wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

9°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Oświadczenie klubu radnych Towarzystwa Samorządowego Rady Miejskiej w Turku

Oświadczenie klubu radnych Towarzystwa Samorządowego Rady Miejskiej w Turku
 

Podczas konferencji prasowej w dniu 17 marca br., Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik poinformował, że w sytuacji nie podjęcia stosownej uchwały przez Radę Miejską w Turku do końca marca nasze miasto może stracić możliwość pozyskania zewnętrznych środków finansowych, w tym na termomodernizację Miejskiego Domu Kultury w Turku.
To nieprawda.

Prawda jest taka, że Turek już poniósł straty z tego tytułu, a winnym tego jest nie kto inny jak tylko Burmistrz Romuald Antosik.

reklama

Fakty są takie.

1. W 2013 roku został przez NFOŚiGW ogłoszony II konkurs pt. „System zielonych inwestycji część V”. Miejski Dom Kultury w Turku, przy pomocy pracowników Urzędu Miejskiego, przystąpił do tego konkursu chcąc uzyskać pieniądze na termomodernizację Kina „Tur” i MDK w Turku.

W październiku 2014 roku okazało się, że wniosek z Turku zdobył 1,1 mln zł, co gwarantowało szybkie rozpoczęcie remontu MDK i Kina „Tur”. O tym sukcesie miasta ówczesny Burmistrz Zdzisław Czapla poinformował 20 października 2014 r. na konferencji prasowej w towarzystwie dyrektor MDK p. Bożeny Cesarz i kierownik Wydziału Środków Zewnętrznych Urzędu Miejskiego p. A. Dłoniak.

2. Potwierdzeniem informacji o przyznaniu Turkowi dofinansowania była publikacja 27 marca 2015 r. ostatecznej listy rankingowej konkursu, z której wnikało, że dla Turku przyznano dofinansowanie w kwocie 1 054 435,00 zł. Obowiązkiem burmistrza Antosika było wprowadzić te przyznane środki do budżetu, ogłosić przetarg na wykonanie prac, a w razie otrzymania ofert na wyższe kwoty - zwiększyć wartość zadania.

reklama

Po zakończeniu  roku budżetowego 2014, w budżecie miasta pozostał co najmniej milion zł wolnych środków, które można było wykorzystać. Należało też wykupić sąsiednią nieruchomość, gdyż plan przestrzenny przewiduje poszerzenie nieruchomości MDK o 4 m. Było to możliwe, bo przeprowadzono negocjacje z właścicielem nieruchomości  i ustalono jej wartość.

3. W grudniu 2014 roku doszło do zmiany na stanowisku Burmistrza Turku. Nowy włodarz miasta, mimo posiadania wiedzy o przyznaniu Turkowi 1,1 mln zł dofinansowania, mimo wcześniejszego przeznaczenia z budżetu miasta za rok 2013 kwoty 51 tys. zł na przygotowanie projektu, z niewyjaśnionych powodów wstrzymał uruchomienie procedury. Nie wykupił nieruchomości, nie wprowadził pieniędzy do budżetu, nie podpisał umowy z NFOŚiGW, ani nie ogłosił przetargu na roboty budowlane.

4. Zamiast tego Burmistrz Antosik zamówił nową dokumentację projektową, zakładającą montaż ocieplenia ściany południowej MDK od wewnątrz. Miasto złożyło też nowy wniosek  do WFOŚiGW na dofinansowanie, którego otrzymanie wydaje się mocno wątpliwe.

Reasumując. To Burmistrz Antosik, poprzez niedopełnienie obowiązków, doprowadził do utraty dofinansowania w kwocie ponad 1 050 000 zł oraz straty kwoty 51 000 zł wyasygnowanej z budżetu miasta na opracowanie dokumentacji projektowej. Nie tylko naraził budżet miasta na straty, ale przez jego zaniechanie nie zostały wykonane prace modernizacyjne, które miały przynieść obniżkę kosztów funkcjonowania Kina „Tur” i MDK. Zostały zmarnowane efekty pracy wielu osób.

Tymczasem dziś Burmistrz Antosik odpowiedzialnością za swoje zaniechanie próbuje obarczyć Radę Miejską. Nie ma na to zgody. Nie może być tak, że osoba odpowiedzialna za niewykorzystanie zewnętrznych środków finansowych na termomodernizację Kina „Tur” i Miejski Dom Kultury w Turku próbuje manipulować świadomością mieszkańców i obarczać za swoje zaniedbania odpowiedzialnością m.in. radnych Towarzystwa Samorządowego w Turku.

Dlatego nie można pozostawić tego faktu bez niniejszego oświadczenia.

Podpisano radni klubu Towarzystwa Samorządowego Rady Miejskiej w Turku:

Lista rankingowa przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach II konkursu Programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme Część 5) Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych – z dnia 26.03.2015 r.

Lista rankingowa przedsięwzięć wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach II konkursu Programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme Część 5) Zarządzanie energią w budynkach wybranych podmiotów sektora finansów publicznych – z dnia 23.10.2014 r.

Podobne artykuły

Wybory 2018: Kandydaci TS powalczą o głosy i...

Wybory 2018: Kandydaci TS powalczą o głosy i...

13-09-2018
Wideo: Oto kandydaci TS. Starówka, 300...

Wideo: Oto kandydaci TS. Starówka, 300 mieszkań,...

29-08-2018
Wybory 2018: Jan Nowak chce być dalej wójtem...

Wybory 2018: Jan Nowak chce być dalej wójtem gminy...

20-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama