wtorek 06 grudnia 2022

Dionizji, Leontyny, Mikołaja

4°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Listy do redakcji: Czy potrzebne są nam respiratory w czasie pandemii koronawirusa

Tomasz Ignaczewski

Listy do redakcji: Czy potrzebne są nam respiratory w czasie pandemii koronawirusa
 

W obecnym czasie gdy cały świat walczy z pandemią koronawirusa chciałbym wyjaśnić  tym , którzy cały czas chcą kupować respiratory dla pacjentów  z COVID-19 , którzy wymagają takiego leczenia. Respirator to maszyna , która oddycha za pacjenta lub wspomaga jego niewydolne oddychanie. Obecnie jak podaje Ministerstwo Zdrowia mamy 1200 respiratorów , które są przygotowane dla tych pacjentów . Są one przede wszystkim w jednoimiennych szpitalach zakaźnych. Obecnie pacjentów wymagających takiego leczenia jest około 200.

Respirator to urządzenie medyczne , które nie może pracować tylko i wyłącznie samo. Potrzebny jest do tego dodatkowy sprzęt monitorujący pacjenta , odpowiednie łóżko do intensywnej terapii oraz jeszcze szereg innych dodatkowych  urządzeń jak i przede wszystkim stały dostęp do tlenu medycznego, powietrza i energii elektrycznej. Czyli mówiąc dosadnie sam respirator nie wystarczy aby leczyć pacjenta, który wymaga terapii respiratorem.

reklama

Respiratory , które zostaną zakupione i tak nie będą mogły być użyte w naszym szpitalu tylko będzie trzeba je przekazać ośrodkowi , który ma już ich wystarczającą ilość.

  W naszym powiecie od kilku lat wraca problem tomografu komputerowego , którego szpital w Turku nadal nie posiada. W czasach pandemii ostatnie doniesienia naukowe potwierdzają , że w diagnostyce i rozpoznawaniu COVID-19 o wiele lepszym narzędziem diagnostycznym jest tomograf komputerowy niż testy genetyczne i szybkie testy na obecność przeciwciał. Swoistość testów jest na poziome 60-70% a tomografii komputerowej  97%. 

Podsumowując teraz i przyszłości potrzebny nam jest tomograf komputerowy, a nie kolejne respiratory.

Tomasz Ignaczewski
kierownik DPD SP ZOZ

Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły

Koronawirus. Rząd wprowadza nowe ostrzejsze...

Koronawirus. Rząd wprowadza nowe ostrzejsze...

08-12-2021
Szpital wydłuża czas pracy punktu wymazowego....

Szpital wydłuża czas pracy punktu wymazowego....

25-11-2021
Dotacja na sprzęt dla SP ZOZ w Turku od...

Dotacja na sprzęt dla SP ZOZ w Turku od producenta...

23-11-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama