poniedziałek 20 września 2021

Eustachego, Faustyny, Renaty

9°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Niezwykłe spotkanie w SP 1 z pisarzem Łukaszem Wierzbickim

Niezwykłe spotkanie w SP 1 z pisarzem Łukaszem Wierzbickim
 

7 października uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku uczestniczyli w niezapomnianej lekcji historii. Gościem był poznański pisarz Łukasz Wierzbicki, którego ojciec jest rodowitym turkowianinem i do dzisiaj mieszka tu rodzina pana Łukasza. Jako dziecko spędzał więc wiele czasu w naszym mieście, przyjeżdżając  do swoich dziadków na wakacje i święta. Jest on autorem wspaniałych opowieści dla dzieci oraz ich rodziców. Pan Łukasz opisuje w swych książkach prawdziwe historie zupełnie niezwykłych ludzi i zwierząt.

Inicjatorką spotkania z tym niezwykle ciepłym człowiekiem była p.Bożena Mielczarek nauczycielka historii w „Jedynce”. Natomiast uczniowie klas IV – VI przygotowali się do niego z wielką starannością, zapoznając się wcześniej z twórczością pisarza. Wynikiem tego była ogromna ilość folderów, plakatów i ilustracji związanych z książkami naszego gościa. Stanowiły one wzruszającą ilustrację do opowieści autora.

reklama

Spotkanie z pisarzem miało naprawdę niezwykły przebieg. Pan Łukasz swoje opowieści ilustrował wieloma fotografiami, filmami, nagraniami odgłosów afrykańskich zwierząt. Stare kuferki i walizki kryły w sobie wiele rekwizytów, które ubarwiały niesamowite opowieści, a każdy z uczestników spotkania chciał przymierzyć wojskowy hełm, czy też kapelusz podróżniczy, z afrykańskiej wyprawy. Pan Łukasz łączy w sobie dwie niezwykłe cechy: niezwykłego pisarza i wspaniałego opowiadacza, obdarzonego subtelnym poczuciem humoru.  Wszyscy więc z zapartym tchem słuchali jego historii, wybuchając wielokrotnie serdecznym śmiechem.

Po spotkaniu z czytelnikami każdy mógł kupić książkę pisarza i otrzymać jego autograf. Pan Łukasz chętnie i z cierpliwym uśmiechem pozował wszystkim  do pamiątkowych zdjęć. Na koniec pobytu w naszej szkole udzielił również wywiadu dziennikarzom szkolnej gazety „Kleks”. Będzie one w całości wydrukowany w jego najbliższym numerze.

Urzekła nas jego barwna opowieść o Wojtku – polskim niedźwiedziu – żołnierzu, który przemierzył z  Armią Andersa szlak prowadzący z Persji aż do Włoch, by na koniec zamieszkać w zoo w Edynburgu. Historię tą Ł. Wierzbicki opisał w książce pt.„Dziadek i niedźwiadek”. Inną wzruszającą opowieścią jest historia Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku odbył niesamowitą podróż do Afryki. Książka nosi tytuł „Afryka Kazika” i jest przepiękną książką podróżniczą dla młodych czytelników. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać na kolejną książkę Łukasza Wierzbickiego, która ukaże się w przyszłym roku i być może, będzie to okazja, by zaprosić autora znów do Turku – ukochanego miasta jego dzieciństwa.

reklama

Elżbieta Nowak

Podobne artykuły

Super mistrzowie pięknego czytania wybrani!

Super mistrzowie pięknego czytania wybrani!

26-04-2017
Wyrecytowała kolejną nagrodę

Wyrecytowała kolejną nagrodę

15-04-2013
Kaczygród nie dał plamy na

Kaczygród nie dał plamy na "Plamie"

20-03-2013

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama