poniedziałek 09 grudnia 2019

Anety, Leokadii, Wiesława

reklama

Uczniowie SP5 na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie

Uczniowie SP5 na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie
 

„Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji” – to temat tegorocznej, XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który 1 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, zebrał się w siedzibie polskiego parlamentu.

Do najmłodszych uczestników obrad należeli Jakub Grzelka i Igor Jasnowski - uczniowie klasy VII C Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Chłopcy, aby móc przeżyć tę niezapomnianą przygodę przygotowali projekt w postaci filmu poświęcony Aleksandrowi Stefanowi Dzierżawskiem , posłowi z Mikulic, który w latach 1922-1935 zasiadał w sejmie II Rzeczypospolitej z ramienia Związku Ludowo-Narodowego.

reklama

Czterystu sześćdziesięciu młodych ludzi z całej Polski przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Michałowi Warzesze, który uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył obrady izby i powitał gości specjalnych. Byli wśród nich: wiceminister edukacji Maciej Kopeć, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

Młodzież, a wśród nich turkowianie, dyskutowała nad projektem uchwały dotyczącej upamiętnienia bohaterów II RP, którą przyjęto jednogłośnie na zakończenie obrad. Dla chłopców to nie tylko przygoda, ale znakomita lekcja demokracji.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Wideo: Kraina Łagodności w Szkole Podstawowej nr 5

Wideo: Kraina Łagodności w Szkole Podstawowej nr 5

2 grudz.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 dbają o...

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 dbają o wspólny świat

20 wrz.
Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 5 po...

Sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej nr 5 po...

11 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama