Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Blisko 20 mln zł z Funduszy Norweskich na geotermię w Turku

Blisko 20 mln zł z Funduszy Norweskich na geotermię w Turku - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

Tylko dwa podmioty w Polsce otrzymają pieniądze z tzw. funduszy norweskich, na przedsięwzięcia geotermalne. Jednym z nich jest Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku, które znalazło się na pierwszym miejscu listy z dofinansowanie w wysokości 19.489.221,84 zł.

Starania Miasta Turek o odkrycie, zbadanie i wykorzystanie wód geotermalnych zaczęły się w 2017 roku, kiedy to złożony został wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie przedsięwzięcia. Miasto rok później pozyskało ok. 14 mln zł i wykonany został odwiert. Wody termalne o temperaturze 78° C odkryte zostały na głębokości 2100 m. Wówczas Burmistrz Romuald Antosik zdecydował, że to Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku sfinalizuje dalsze działania związane z wykorzystaniem odkrytych wód.

reklama

PGKiM w 2019 r. złożyło wniosek o dostępne wówczas dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy w konkursie „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka), w ramach programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, spółka jako nieliczny podmiot w kraju rozpoczęła starania o większe pieniądze na turkowską geotermię.

Ostatecznie w tym tygodniu nadeszła informacja z Ministerstwa Klimatu i Środowiska o tym, że PGKiM Sp. z o.o. jest na pierwszym miejscu listy do dofinansowania, z projektem „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i Turek GT-2”. Zakładane dofinansowanie to 19.489.221,84 zł, przy kosztach kwalifikowanych inwestycji w wysokości 46.792.849,59 zł. To więcej niż wcześniej pozyskane wsparcie z NFOŚiGW.

Miasto chciałoby odkryte wody termalne wykorzystać przede wszystkim do zabezpieczenia ciepła mieszkańcom Turku, a przyszłości także do celów rekreacyjnych.

reklama

materiał prasowy nadesłany
tytuł pochodzi od redakcji

Podobne artykuły

Nabór chętnych na budowę przydomowych...

Nabór chętnych na budowę przydomowych oczyszczalni...

2 sierp.
Grant dla UKS Sprinter Słodków

Grant dla UKS Sprinter Słodków

2 czerw.
Gmina i Miasto Tuliszków otrzymała...

Gmina i Miasto Tuliszków otrzymała dofinansowanie na...

26 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama