sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

12°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Śmieci. Dlaczego ta złotówka jest tak ważna dla turkowian

Śmieci. Dlaczego ta złotówka jest tak ważna dla turkowian - foto: M. Derucki
foto: M. DeruckiBrama wjazdowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw" 

Wynik wczorajszego głosowania pod uchwałą obniżającą cenę śmieci to z jednej strony polityczny triumf Romualda Antosika, a z drugiej wyraz politycznej i intelektualnej jałowości radnych TS i SLD.

Obniżenie cen śmieci o 1,10 zł to wynik konsekwentnej walki Romualda Antosika, jeszcze jako radnego miejskiego, o poprawę systemu śmieciowego. Już w lutym 2014 roku Antosik oraz Kadrzyńska-Siwek usłyszeli na spotkaniu z prezesem Orlego Stawu, Danielem Tylakiem, co należy zrobić, aby obniżyć ceny śmieci. Potrzeba było jednak zmiany na fotelu burmistrza, a później obalenie koalicji Anty-Antosikowej, aby móc przeforsować właściwe rozwiązania systemowe.

reklama

Po drugiej stronie politycznej barykady mamy radnych TS (oraz wspierających ich radnych SLD), którzy w poprzedniej kadencji próbowali forsować takie pomysły jak powstanie spółki miejskiej PGO (uchwała uchylona przez wojewodę) oraz ustanowienie stawek za śmieci na poziomie 14,80zł/20 zł (ostatecznie pomniejszone do 13,10 zł/17 zł).

Z kolei w tej kadencji radni TS-SLD próbując powstrzymać rozwiązania dla systemu śmieciowego proponowane przez Antosika, zmuszeni są do uprawiania niesamowitej politycznej akrobatyki. Wpierw stają się wielkimi rzecznikami sprawy przedsiębiorców, a kiedy to nie pomaga, pochylają się nad losem ubogich. Totalna, ideologiczna schiza.

Ostatecznie na wniosek burmistrza radni obniżyli ceny śmieci segregowanych wszystkim mieszkańcom o 1,10 zł. Czy na tym się zakończy? Pamiętajmy, że nadal obowiązuje trzyletnia umowa z konsorcjum PGKiM-EKO-GAB, które będzie zajmować się turkowskimi śmieciami do 30 czerwca 2017 r. Po tym czasie odbędzie się kolejny przetarg. Zakładając, że Turek będzie konsekwentnie stosował się do zaleceń Orlego Stawu, możemy podejrzewać, że w przyszłości pojawi się okazja do wprowadzenia kolejnych obniżek.

reklama

W tej symbolicznej złotówce nie jest najważniejsze to, że turkowianie będą płacić mniej, ale to, że w końcu ktoś zaczyna wprowadzać rozwiązania istotne z punktu widzenia WSZYSTKICH mieszkańców.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

W weekend

W weekend "Sprzątanie świata - Polska 2021". Do...

16 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kryzys w szpitalu. Czas wyciągnąć konsekwencje

Kryzys w szpitalu. Czas wyciągnąć konsekwencje

7 wrz.
reklama
reklama
reklama