poniedziałek 20 sierpnia 2018

Bernarda, Sabiny, Samuela

reklama

O Kamieniu Niepodległości, czyli głazy ponad drzewa

O Kamieniu Niepodległości, czyli głazy ponad drzewa - foto: freeimages.com / tijmen van dobbenburgh
foto: freeimages.com / tijmen van dobbenburgh 

Turecki Klub Ekologiczny proponuje postawienie Kamienia Niepodległości na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. TS popiera. Kamień ten zaczyna dzielić turkowskich radnych, okazując się bardzo wdzięcznym tematem do dyskusji.

Mnie natomiast fascynuje mnie to, że Klub Ekologiczny proponuje ustawienie akurat kamienia. Ekologia zawsze kojarzyła mi się z życiem. Przynajmniej taką symboliką posługują się stowarzyszenia i inne instytucje związane z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego. Drzewo, krzew, od biedy nawet trawnik… ale kamień? W Turku kamienie kojarzą mi się co najwyżej z głazami wydobywanymi podczas prac na kopalnianych odkrywkach. Czyli z czymś, co lada dzień przeminie.

reklama

Zapomniałem jeszcze o The Rolling Stones, ale nie o to w tym całym kamiennym przedstawieniu chodzi. No chyba, że właśnie przedwyborczy show must go on? Klub zaproponuje, TS poprze, bogoojczyźniany elektorat przyklaśnie.

Przy okazji. Nie przypominam sobie, aby szacowne zrzeszenie ekologów zajęło stanowisko względem emisji zanieczyszeń do atmosfery przez elektrownię. Albo negatywnego wpływu odkrywek na lokalną przyrodę. Właściwie jedyna działalność Turkowskiego Klubu Ekologicznego kojarzy mi się z przyznawaniem symbolicznej statuetki i tytułu „Człowieka Zatroskanego o Środowisko” na Noworocznej Gali Samorządowej.

Tymczasem w Turku powstała ciepłownia, która spełnia wszelkie ekologiczne standardy. Nawet bardziej, niż wymaga od tego typu zakładów Unia Europejska. Cały Turek przeżywa proces termomodernizacji na bezprecedensową skalę. Czy ktoś z turkowskich miłośników przyrody w ogóle to docenia? A może w Turku przedkładamy głazy ponad drzewa?

reklama

Jak już zauważono na ostatnich obradach Rady Miejskiej Turku, ten martwy głaz jedynie podzieli (nie tylko symbolicznie) turkowian. Bo gdzie odbędą się kolejne obchody Święta Niepodległości? Pod pomnikiem Piłsudskiego czy w wokół Kamienia Niepodległości?

Ale w Polsce zawsze łatwiej było ustawić pomnik, tablicę albo głaz, niż rzetelnie pracować na wspólne dobro.

Marcin Derucki

PS A może komuś ciąży ta niepodległość niczym kamień na nerce?
PPS (ładny skrótowiec) Skorzystałem z podpowiedzi i wygooglowałem frazę "kamień upamiętniający". No wyszło, że w Polsce jest KAMIENI KUPA.

 

Podobne artykuły

Wybory 2018: Jan Nowak chce być dalej wójtem...

Wybory 2018: Jan Nowak chce być dalej wójtem gminy...

z dzisiaj
Wybory 2018: Wójt Mikołajczyk nie da rywalom...

Wybory 2018: Wójt Mikołajczyk nie da rywalom szans?

z dzisiaj
Wybory 2018: Doktor Trojan walczy o fotel...

Wybory 2018: Doktor Trojan walczy o fotel...

z dzisiaj
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama