sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

14°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Stanowisko wójta Prentczyńskiego ws budowy fermy drobiu w Czachulcu

Stanowisko wójta Prentczyńskiego ws budowy fermy drobiu w Czachulcu
 

Informacje dotyczące planowanej w Czachulcu Nowym (gmina Kawęczyn) inwestycji polegającej na budowie fermy drobiu budzą moje poważne obawy. Teren inwestycji znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Gminy Malanów. Wstępna analiza raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przygotowana przez inwestora, pozwala zgodzić się z podnoszonymi przez mieszkańców Czachulca Starego argumentami przeciwko tej budowie.

W moim mniemaniu raport ten zawiera szereg nieścisłości, na które także uwagę zwrócili mieszkańcy Czachulca Starego. Powstanie w tej lokalizacji inwestycji o tak dużej skali oddziaływania (9 kurników, każdy na 40 000 szt. drobiu, 7 cykli w ciągu roku, czyli produkcja ponad 2,5 mln kurczaków rocznie) wpłynie negatywnie nie tylko na komfort życia i pracy w pobliskim otoczeniu, ale także na gminną infrastrukturę. Tak naprawdę oddziaływanie zaplanowanej inwestycji obejmie znaczną część Gminy Malanów. Uwagę należy zwrócić na fakt, że poza hałasem czy zapachem odczuwalnym w najbliższym otoczeniu, do atmosfery wyrzucane będą ogromne ilości szkodliwych gazów, a transport drobiu, paszy i odpadów poprodukcyjnych (szacunkowo min. 1500 ciężarówek rocznie) przebiegać będzie drogami od Czachulca Nowego przez Malanów w kierunku Tuliszkowa, Konina i Słupcy.

reklama

Raport pomija również oddziaływanie inwestycji na zmodernizowane niedawno ujęcie wody w Czachulcu Starym. Troska o jakość wody z tego ujęcia oraz zapewnienie ciągłości dostaw wody mieszkańcom naszej gminy nie pozwolą zapewne na podłączenie planowanej inwestycji do wodociągów zarządzanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Malanowie.

Jako Wójt Gminy Malanów muszę dbać przede wszystkim o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, muszę myśleć o zabezpieczeniu infrastruktury gminnej przed jej niszczeniem. Dlatego też rozumiem i popieram sprzeciw mieszkańców Czachulca Starego i sąsiednich miejscowości oraz protest tych wszystkich mieszkańców, którzy mogliby odczuć negatywne skutki powstania tegoż przedsiębiorstwa.

Tak, jak już wcześniej deklarowałem podczas spotkania w Czachulcu Starym, w rozmowach z mieszkańcami oraz na ostatniej sesji Rady Gminy, będę wspierał wszelkimi prawnie dostępnymi metodami tych, którzy nie chcą aby ferma drobiu zbudowana została w tej lokalizacji.

reklama

                                                                                                                    

                                                                                                                Wójt Gminy Malanów

                                                                                                               Sławomir Prentczyński

Podobne artykuły

Okresowy zakaz wstępu do lasu - nadchodzi czas...

Okresowy zakaz wstępu do lasu - nadchodzi czas oprysku

24-05-2019
Władysławów: Polichno nie chce gęsi!

Władysławów: Polichno nie chce gęsi!

29-09-2017
Zakaz wstępu do lasów leśnictwa Cisew został...

Zakaz wstępu do lasów leśnictwa Cisew został...

27-09-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama