czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

TS: 5 szkół w Turku to najlepsze rozwiązanie

TS: 5 szkół w Turku to najlepsze rozwiązanie
 

Radni Klubu TS oraz Zarząd Koła Miejskiego w Turku Towarzystwa Samorządowego (TS), ocenia przedstawiony materiał będący podstawą podjęcia decyzji odnośnie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego w Turku jako powierzchowny, a wnioski chybione.

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem to 5 szkół podstawowych na terenie miasta, o które ponownie apelujemy.

reklama

Nie da się logicznie uzasadnić, że przy trzech szkołach podstawowych będzie mniej zwolnień nauczycieli niż przy pięciu. Powinno być odwrotnie.

Pomija się pracowników niepedagogicznych - jakie tu będą zwolnienia?

Nie bierze się pod uwagę uciążliwości i niebezpieczeństwa przemieszczania się na znaczne odległości między budynkami poszczególnych szkół podstawowych.

reklama

W szkole Nr 1 i Gim. Nr 2 są duże hale sportowe które będą słabo wykorzystane.

Nie wytrzymuje krytyki stwierdzenie o przejściu spacerkiem odległości blisko 1 kilometra w ruchu ulicznym z szybkością blisko 5 km/h. Nie bierze się pod uwagę warunków pogodowych i ruchu ulicznego.

Rozwiązanie jest krótkowzroczne, opiera się na prognozie GUS nieuwzględniającej wpływ programu 500 + na liczbę urodzeń w latach następnych.

Program jest jednak spójny z wyznawaną przez burmistrza  teorią wiecznego oszczędzania, a co za tym idzie zwijania miasta.

Ustawodawca w art. 39 ust 6 pkt. 1 i 2 Prawa oświatowego, wyraźnie  stwierdza, aby szkoły podstawowe były w jednym budynku (ustawodawca daje wyraźnie pierwszeństwo takiemu rozwiązaniu) lub  w jego bliskiej lokalizacji. Wykładnia językowa  „w bliskiej lokalizacji”  należy rozumieć jako tuż obok, bezpośrednio przy granicy, blisko w sąsiedztwie, jak to ma miejsce w Zespole Szkół Technicznych, a nie na trzeciej czy czwartej ulicy z dużym ruchem pojazdów.

Oceniając proponowane rozwiązanie z trzema szkołami  kurator z pewnością  weżmie  te argumenty pod uwagę, a uchwała nie otrzyma pozytywnej opinii niezbędnej do realizacji pokracznego pomysłu.

Pomysłu, który w perspektywie, ale także od samego początku jest biurokratycznym wymysłem szkodliwym dla nauczycieli rodziców, a szczególnie uczniów.

W tym stanie rzeczy wzywamy do opamiętania i odrzucenia szkodliwego pomysłu, również po to, aby nie zrobił tego kurator. Zaproponowany model funkcjonowania tylko 3 szkół podstawowych uważamy za szkodliwy dla Turku.

Turek, dnia 13 luty 2017 r.

Zarząd

Koła Miejskiego w Turku

Towarzystwa Samorządowego

Podobne artykuły

Powiat turecki w obliczu reformy edukacji -...

Powiat turecki w obliczu reformy edukacji -...

27-07-2019
Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo...

Pielęgnować tamte czasy. Towarzystwo Samorządowe...

28-06-2019
Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

Towarzystwo Samorządowe odcina się od własnego...

26-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama