sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

13°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

O czym mówi Sejm

O czym mówi Sejm - Źródło: sxc.hu / Michal Zacharzewski
Źródło: sxc.hu / Michal Zacharzewski 

Mimo, że posłowie mają duży wpływ na życie przeciętnego Kowalskiego, okazuje się, że Polacy nie mają pełnej wiedzy o czym najczęściej mówi się w Sejmie, a jakie tematy poruszane są bardzo rzadko lub nawet wcale. Być może dlatego, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP, tylko 16 proc. Polaków ufa zapewnieniom polityków.

Serwis społecznościowy PracujaDlaCiebie.pl, monitorujący prace Sejmu, prześledził ponad 9 tysięcy słów, które najczęściej pojawiają się w czasie posiedzeń Sejmowych. – Z analizy wynika, że posłowie najwięcej rozmawiają o budżecie Państwa i zdrowiu, co związane jest z uchwalanymi w tym zakresie ustawami – mówi Roma Busse, Rzecznik Prasowy PracujaDlaCiebie.pl, dodając – Niestety od początku kadencji do najrzadziej wypowiadanych wyrażeń należą sprawy rodziny, mieszkania i żywności, w tym żywności GMO.

reklama

Przy tematach, związanych z budżetem pojawiają się najczęściej sprawy gospodarki, ekonomii i finansów. – Jeśli przejrzeć stenogramy z posiedzeń Sejmu to można zauważyć, że dominują określenia o nacechowaniu negatywnym, takie jak: deficyt, zadłużenie, kryzys, ekonomicznie czy drogo. Natomiast słowa, które kojarzą się pozytywnie, czyli: dofinansowanie, dochód, inwestycje czy zarabianie występują stosunkowo rzadko – mówi Roma Busse, PracujaDlaCiebie.pl.

Drugim, najczęściej poruszanym zagadnieniem na sejmowych posiedzeniach jest zdrowie. W jego kontekście padają takie zwroty, jak lekarz, zdrowotny, lecznicze, choroba, zabiegi. Ta tematyka pojawia się tak często ze względu na styczniowe kontrowersje wokół Ustawy o refundacji leków.

Dużą część obrad sejmowych zajmuje sprawa samorządów terytorialnych oraz spraw unijnych i europejskich. Nieco mniej mówi się o firmach, pracownikach, rencistach i emerytach. Tutaj padają takie wyrazy, jak przedsiębiorcy, praca, zatrudnieni, bezrobocie, dyrektorzy. Kolejnymi zagadnieniami są sprawy edukacyjne, a tu nauka, szkoła, studia i 6-latki. W Sejmie porusza się również sprawy armii, wojska i żołnierzy oraz infrastruktury. – Ten ostatni temat jest dość często poruszany ze względu na zbliżające się mistrzostwa Euro w piłce nożnej i inwestycjami z nimi związanymi – mówi Roma Busse, PracujaDlaCiebie.pl.

reklama

Do najrzadziej wypowiadanych wyrażeń, oprócz spraw związanych z rodziną i żywnością, należą energetyka, górnictwo, a także środowisko, ekologia i zwierzęta.

Podobne artykuły

Nowe kierunki na studiach w PWSZ w Koninie

Nowe kierunki na studiach w PWSZ w Koninie

7 lip.
Wideo:

Wideo: "To jest zamach na niezależność OSP". Lewica...

25 maj.
Wirtualne Drzwi Otwarte w PWSZ Konin już 16...

Wirtualne Drzwi Otwarte w PWSZ Konin już 16 września

15-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama