wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

3°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

O deficycie myślenia na przykładzie TS

O deficycie myślenia na przykładzie TS - foto: wikipedia.org / Thibsweb
foto: wikipedia.org / ThibswebAuguste Rodin, "Myśliciel" 

W lokalnych formacjach politycznych, ale też i w partiach, model zarządzania wygląda mnie więcej tak, że na czele stoi jakiś szef, który jest spiritus movens całej tej struktury. To on jest inicjatorem pewnych działań, ale też (choć sam często tego nie jest świadomy) głównym motorem intelektualnym organizacji, którą prowadzi. Całe szczęście, jeżeli jest on sprawnym organizatorem, dobrym dyplomatą, ale też posiada cnotę zwaną mądrością. Wypadkową tych trzech cech nazwijmy na potrzebę tego tekstu instynktem politycznym (dobrze by było gdyby lider posiadał też coś, co określa się mianem charyzmy, ale nie o tym teraz mowa).

Po ostatnich wyborach samorządowych widać, iż turkowskie struktury Towarzystwa Samorządowego wspomnianego intelektualnego przywództwa nie posiadają. Co gorsza (dla nich samych), panowie z turkowskiego TS nie posiadają zwykłego, podstawowego, politycznego instynktu. Czego można było doświadczyć na ostatnie sesji rady miejskiej.

reklama

Panowie z TS nadal nie wyciągnęli właściwej lekcji po ostatnich wyborach samorządowych, nie doceniając zarówno nowego burmistrza, jak i wyborców w ogóle. TS cały czas uznaje Romualda Antosika za osobę, która uprawiając jakieś tam polityczne figle-migle, gierki przyozdobione pijarem, fuksem wskoczyła sobie na fotel burmistrza. Problemem TS nie jest jednak to, że próbowali przyczepić Antosikowi łatkę „spryciarza”, ale to, że oni sami w nią wierzą. Co gorsza, sami próbują spryciarzami być.

***

Przy okazji toczącej się ostatnio dyskusji o zjawisku, jakim jest postprawda, badacze przypominają, że od lat 70. ubiegłego wieku rozpoczął się proces zacierania się różnic pomiędzy prawdą a kłamstwem. Obecnie fakty przestały mieć znaczenie. Liczy się jedynie narracja, która (w przypadku polityki) narzucana jest przez konkretną formację. Oczywiście dzieje się to w celu osiągnięcia przewagi politycznej w systemach demokratycznych. Po ludzku rzecz ujmując, chodzi o to, że dana opowieść o świecie, zjawisku, problemie ma pomóc politykom wygrać walkę o rząd dusz. Nie ma znaczenia, czy jest ona prawdziwa, w połowie prawdziwa, czy zupełnie zmyślona.

reklama

Swoją nową narrację próbowali w ubiegłym tygodniu narzucić miejscy radni TS. Opowieść o wyższości powrotu do 5 szkół podstawowych nad utworzeniem 3 szkół podstawowych, oparli nie wiadomo na jakich faktach i wyliczeniach. Jednym z filarów tej opowieści była tradycja 5 szkół podstawowych (do dziś jednak nie wiem, którego okresu historycznego TS się odwoływał). Innym filarem opowieści o 5 podstawówkach była odległość pomiędzy szkołą podstawową, a jej nowym „budynkiem B” (czyli budynkiem po gimnazjum). Zupełnie jakby po wprowadzeniu nowej sieci szkół w Turku, dzieci pozapominały jak bezpiecznie dotrzeć do placówki, w której się uczą. Bo nie wierzę, że TS myśli, że dzieci będą co lekcję biegać od budynku do budynku. No chyba, że tak myśli...

Panom z TS światełko powinno się zapalić już po spotkaniu informacyjnym dnia 9 lutego, na którym przedstawiono założenia proponowanych zmian oraz analizę, która za tym stała. Tam też doświadczyli, że nie tylko inni radni, ale też szefowie szkół i związki zawodowe, przekonani gruntowną analizą, są za 3 szkołami podstawowymi. Światełko się nie zapaliło, a panowie z TS, zgodnie z polską romantyczną tradycją, pognali ostatniej sesji RM na bagnety nauczycieli, związkowców i rodziców. W odróżnieniu do burmistrza, TS po raz kolejny nie odrobił swojej intelektualnej pracy domowej...

***

Turkowianie są już przyzwyczajeni do narracji roztaczanych przez polityków z TS. Wszyscy nauczyliśmy się dystansować się do ich pomysłów. W ubiegłych latach karmieni byliśmy opowieściami np. o „mieście w klimacie Mehoffera”, Dniach Sera, systemie śmieciowym jak luksusowym samochodzie... Czy zbliżamy się do kresu Wielkich Narracji TS-u? Niebawem się okaże.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Kryzys w szpitalu. Czas wyciągnąć konsekwencje

Kryzys w szpitalu. Czas wyciągnąć konsekwencje

7 wrz.
Listy do redakcji: Co dalej z oddziałem...

Listy do redakcji: Co dalej z oddziałem wewnętrznym?...

23 sierp.
Listy do redakcji: Żenada do kwadratu: Starosta...

Listy do redakcji: Żenada do kwadratu: Starosta...

12 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama