niedziela 05 lipca 2020

Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

reklama

Gmina, która dusi Turek

Gmina, która dusi Turek - foto: wikimedia.org / Christian Mehlführer
foto: wikimedia.org / Christian MehlführerGmina Wiejska Turek oplata miasto niczym boa dusiciel 

Na co dzień nie reaguję na głupoty, które ktoś sobie gdzieś publikuje w internecie w celu zwrócenia uwagi Czytelników. Jednak ostatnio poruszony na internetowej stronie Dariusza Młynarczyka temat jest dla miasta Turek bardzo istotny. Niestety, ktoś kto publikuje na stronie polityka PO artykuły (nie wiadomo kto, to chyba jakaś tajemnica) zamiast wyciągnąć odpowiednie wnioski z zestawienia ukazanych danych, szybko wywnioskował, że wszystko co złe, to Antosik. Ale zacznijmy od początku.

W Banku Danych Lokalnych GUS można odnaleźć informacje dotyczące wewnętrznego salda migracji dla gmin powiatu tureckiego. W wynikach za ostatni rok widać, że w mieście Turek ubyło 277 mieszkańców, za to w gminie wiejskiej Turek przybyło 182 nowych mieszkańców (poza tym mieszkańców nieznacznie przybyło w Malanowie i Przykonie, a nieznacznie ubyło we Władysławowie, Dobrej i Tuliszkowie). Oczywiście anonimowi autorzy odtrąbioli wielką porażkę burmistrza Antosika, jakby 3 lata jego rządów wywróciły do góry nogami dotąd nieskalaną demografię naszego powiatu. „Wielki popis” wiedzy socjologicznej i szczyt umiejętności dedukcji ze szczyptą polityki i cynizmu.

reklama

Tekst bym zignorował, jednak porusza on ważny dla mnie, jako turkowianina, temat. Niestety, anonim, który go redagował, wyciągnął nie tyle błędne, co szkodliwe dla Turku wnioski. A w tekście tym przedstawiono kolejny dowód na to, jak gmina wiejska Turek dusi niczym boa, całe miasto Turek. Temat poruszałem kilka lat temu, przy okazji opublikowania wyników diagnozy potencjałów i barier rozwojowych dla powiatu tureckiego. Chyba czas na małe przypomnienie.

W związku z tym pozwolę sobie zacytować fragment z tejże diagnozy: - Należy [...] zaznaczyć, iż w powiecie tureckim buduje się mniej [mieszkań – przyp. MD] w porównaniu do całego województwa wielkopolskiego oraz sąsiednich powiatów – podkreślają w przeprowadzonej kilka lat temy diagnozie analitycy, alarmując jednocześnie o zbyt niskich zasobach mieszkań komunalnych dla osób, których nie stać na własne mieszkania i domy. Dalej w dokumencie czytamy, że mimo tego, iż w powiecie tureckim w stosunku do roku 2002 liczba nowych mieszkań zwiększyła się o 54%, to rozwój ten odnotowywany jest jedynie na terenach wiejskich, przy jednoczesnej stagnacji budownictwa w miastach: - Porównując rok 2002 do roku 2012 należy stwierdzić, iż największy wzrost zasobów cechuje gminę wiejską Turek (o 32,5%) oraz gminę Przykona (17,9%).

Czy zatem burmistrz Antosik, który rozpoczął program budowy mieszkań socjalnych oraz komunalnych przyczynia się do wzrostu migracji z miasta do gmin, czy też stara się temu przeciwdziałać? Odpowiedzmy sobie też na pytanie, który z burmistrzów sprzedał najwięcej zasobów mieszkaniowych miasta? Ostatecznie zadajmy sobie pytanie, która z opcji politycznych przez lata rządziła w mieście i w okalającej miasto gminie, i dlaczego nie doprowadziła do fuzji gmin, tak jak zrobiono to np. we Wrześni?

reklama

Powiedzmy to otwartym tekstem: jeżeli już kogoś stać, to buduje sobie dom w gminie, która utrzymuje znacznie niższe podatki niż miasto. Oczywiście potem taki mieszkaniec wymaga od wójta kanalizacji, drogi asfaltowej, chodnika i innej infrastruktury, ale za co ta gmina ma budować, jak nie ma kasy z podatków? Jakby tego było mało to taki mieszkaniec gminy wiejskiej robi zakupy i pracuje w Turku, jeżdżąc po drogach utrzymywanych przez turkowian, prowadzi swoje dzieci do szkół i przedszkoli miejskich, korzysta z miejskiej pływalni, biblioteki, kina, itd. Ale podatki płaci w gminie. Czy to jest fair?

Jeżeli Dariusz Młynarczyk na serio myśli o wpływaniu na opinię publiczną, to radzę mu zacząć myśleć o turkowianinach na poważnie. Anonimom prowadzącym portal, którego Młynarczyk jest wydawcą podpowiem tylko, że biorą oni odpowiedzialność za całą społeczność lokalną. Portal to nie maszynka do wygrywania wyborów. A takimi „artykułami”, jak ten o migracjach, można tylko zaszkodzić miastu, a nie mu pomóc.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Pamiętajmy i rozliczajmy PiS...

Listy do redakcji: Pamiętajmy i rozliczajmy PiS za...

16 czerw.
List otwarty do posła na Sejm RP, Ryszarda...

List otwarty do posła na Sejm RP, Ryszarda...

25 maj.
Listy do redakcji: Dlaczego Konstytucja 3 Maja...

Listy do redakcji: Dlaczego Konstytucja 3 Maja nie...

3 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama